На Подолі встановили пам’ятник киянину зі світовим ім’ям Олександру Вертинському

«Киев – родина нежная, звучавшая мне во сне, юность моя мятежная, наконец, ты вернулась мне…» – ці теплі рядки взяті з посмертно знайденого твору Олександра Вертинського.

Цієї весни – 21 березня – виповнюється 130 років з Дня народження Олександра Вертинського – геніального киянина, біль долі якого так точно відбилася в усмішці його сценічного персонажа П’єро.

Перші роки життя артиста пройшли в будинку номер 43 на вулиці Володимирська (тоді вул. Короленка). Однак доля не завжди була до нього прихильною.

Ним захоплювалися, його лаяли в пресі – харизматичний Вертинський не залишав байдужим нікого. Акторський дебют юного Олександра був провальним. Вертинський гаркавив. Він працював у багатьох професіях, в тому числі у якості продавця, працівника в річковому порту, бухгалтера. У 1910 році Вертинський поїхав шукати своє творче щастя в Москву. У 1912 році відбувся його дебют у кіно в ролі Ангела в німому фільмі «Чим люди живі», заснованому на однойменному оповіданні Льва Толстого. Він писав пісні і музику. Вертинський досяг успіху завдяки своїй простій, але, в той же час, дотепній і глибокій музиці, ставши для багатьох улюбленим артистом і виконавцем пісень.

Але, як відомо, події революції 1917 року були трагічними для багатьох талантів тієї епохи. Серед них – поет-виконавець, композитор Олександр Вертинський. Влада позбавила його Батьківщини і прирекла на довгі поневіряння. П’єро змушений був емігрувати в Європу. Тут, виступаючи англійською і французькою мовами, Вертинський став улюбленцем європейської, а пізніше – американської публіки. У 20-30-ті роки XX століття П’єро підкорив серця глядачів.

А, між тим, його творчість була наскрізь пронизана тугою за Батьківщиною. Його персонажі – такі ж сентиментальні мрійники і страждальці.

Лише в кінці 1943 року Радянський уряд дав дозвіл на повернення Вертинського в Росію. Виснажена, покалічена війною країна була для нього найріднішої і наймилішою. Тут він творив до останніх днів свого життя.

Цієї весни Олександр Вертинський знову повернувся на Батьківщину. На київському Подолі, на перетині Андріївського узвозу і Боричевого току, був встановлений пам’ятник легендарному киянину в образі сумного П’єро. Автором монументу став київський скульптор, заслужений діяч мистецтв України Борис Довгань.

Відомо, що Олександр Вертинський до останніх днів вважав Київ найкращим містом у світі. Повернення сюди було його мрією. Сьогодні мрія великого киянина збулася. Нехай в такій символічній формі.

На Подоле установили памятник киевлянину с мировым именем Александру Вертинскому

 

Comments

.,.,.,.