Українське мистецтво по-своєму особливо чарівне. Творчі люди завжди зазнавали докорів, звинувачень і прискіпливої уваги, проте незламний характер і любов до мистецтва перемагала. Артемій Лук’янович Ведель відомий український композитор, диригент, співак, який народився і творив у Києві. Його творчий спадок відомий у всьому світі, розповідає “Kyiv-trend.in.ua”.
Біографія київського музиканта
Артемій Лук’янович Ведель народився ймовірно 28 квітня 1767 року у родині київських міщанинів Лук’яна і Олени Ведельських. Їх садиба була розташована на Подолі н території теперішньої Борисоглібської церкви. У батьківській хаті композитор провів майже все своє життя. Його батько зайвся художньою різьбою у власній майстерні.
Артемій вивчав філософію та гуманітарні науки у Києво-Могилянській академії, а також здобув музичну освіту. Саме тут він вперше почав створювати власні твори, працювати диригентом для хору і оркестру студентів, був солістом і скрипалем.
Далі київський композитор працював у Москві керівником капели генерал-губернатора. Вже тоді помітили талант Артемія Веделя. Своє прізвище музикант взяв від родинного прізвища Ведельских. В Москві Артемій пробув 5 років і встиг ознайомитись з їх культурою і музикою. У 1792 році Ведель, який на той час працював канцеляристом Сенату, попросив звільнення.
В україні київський музикант дуже швидко просувався по кар’єрних сходах. Працював старшим ад’ютантом капітанського штабу у Києві, викладав співи при Харківському колегіумі. Пізніше військові капели ліквідували і композитор пішов у відставку.
Надалі життя Артемія Веделя склалося невдало. Його переслідували, звинуватили у наклепі на царя Павла І, а потім і у вбивстві. Проте, надалі композитора визнали божевільним. Відомий композитор перебував у домі для божевільних дев’ять років, а в рідний дім повернувся майже перед смертю. Похований київський музикант на Щекавицькому кладовищі, проте могила не збереглась до наших часів.
Творчий шлях Артемія Веделя
В Україні творчість Артемія Лук’яновича високо цінувалась. Від плідно займався своєю музичною діяльністю, поєднуючи із професійною роботу у музичних закладах. Його твори довгий час були під забороною, але їх поширювали і виконували. За життя киянин написав близько 80 творів. Серед них відомо 6 тріо, 31 хоровий концерт, 2 літургії тощо. Переважна кількість музичних творів були на церковну тематику, про скорбу і злі сили.
Його концерти багаточастинні, мелодика виразна і звучна зі словом. В своїх творах він використовував класичний стиль і партесний спів. Найвідоміші його твори збережені в українському інституті рукописів. Там зберігаються рукописи 12 хорових концертів.
Артемій Ведель неймовірно талановитий уродженець Києва з важкою долею, але незламним характером. Попри всі негаразди залишив у спадщину України велику кількість прекрасних музичних виступів.
У 2017 році або за іншими даними у 2020 році святкується 250 років з Дня Народження Артемія Веделя.