Іван Дорошенко. Засновник музичного театру для дітей

Київ театральний приваблює жителів та гостей міста через свою жанрову різноманітність. Тут і опера, і балет, і сучасне мистецтво. Взагалі кожен може знайти для себе щось особливе. Навіть окремо є напрямок театрів спрямованих виключно на юного глядача, які продумують свої вистави та постійно оновлюють репертуар. Одним з таких став Київський муніципальний академічний театр опери й балету для дітей в Києві. За часи свого існування цей заклад став першим і поки що єдиним в Україні та другим у всьому світі з таким профілем. Але ж звісно, це все вийшло не само собою. До становлення театру доклали зусиль відомі діячі, одним з таких був й Іван Васильович Дорошенко. Далі на kyiv-trend.

Біографія Дорошенка

Іван Васильович Дорошенко народився у дуже символічну дату, адже у цей день увесь світ святкує день захисту дітей. Тож Іван з’явився на світ 1 червня у роки Другої світової війни, у Краснодарському Краї. Він дуже рано залишився без батька, адже той пішов на фронт боронити батьківщину і загинув як герой. Іван активно проявляв увагу до музики, тому не дивно, що баян батька став першим музичним інструментом в житті хлопчика. Він постійно підбирав та намагався створити нові цікаві мелодії. Волею долі хлопець опинився в Києві й став учнем Військової академії зв’язку. Свої музикальні здібності він проявив уже у складі духового оркестру училища з 1961 року. Пізніше Іван вирішив присвятити більшу частину життя музиці. Тому вступив до Київського музичного училища імені Р. Глієра. По закінченню навчання Юнак починає викладати в музичній школі. Згодом він вступає до Київського державного університету імені Карпенко-Карого і закінчує його вже зі спеціальністю «організатор театральної справи».  Свої здібності керівника Іван почав проявляти у Київському об’єднанні музичних ансамблів, де він спочатку працював заступником директора, а згодом і директором. У період з 1979 по 1982 роки він створює перший в Україні державний духовий оркестр і залишається його керівником. А вже у грудні 1982 року його призначили директором новоствореного музичного театру для дітей в Києві, у якому він пропрацював аж до 2008 року.

Музичний театр став головною справою в житті Івана Дорошенка. Він настільки поринув у роботу, що зміг згуртувати навколо себе людей однодумців та митців, які зробили величезний вклад в розвиток театру.

Київський музичний театр для дітей

З моменту створення театру Іван Васильович розпочав велику і кропітку роботу з підбору керівних кадрів і творчого колективу, а також тривала активна робота стосовно репертуару. Цей процес був досить затяжним та тривав майже 2 роки. Фундаторами театру стали видатні українські діячі та народні артисти. Головним диригентом було призначено Євгена Дущенко, а головним хормейстером став Михайло Кричко. Перший головний балетмейстер театру Вадим Федотов, а от художником театру став Олександр Бурлін. Ці люди (з)робити вагомий внесок в становлення та майбутні успіхи театру.

Відбір відбувався у вигляді конкурсу, в якому взяли участь понад 500 виконавців. До творчого ж колективу увійшли й молоді таланти, випускники музичних академій та консерваторій. А от перші репетиції вистав пройшли у 1984 році на сцені Палацу піонерів Залізничного району міста Києва. Офіційне відкриття відбулося у 1985 році. Театр дебютував одразу трьома виставами. На сцені оперної студії державної консерваторії було показано вистави, які дуже полюбились глядачам. 1 лютого було презентовано дитячу фантастичну оперу Лисенка «Зима і весна», 3 лютого було показано оперу – «Чарівна музика». А от третю виставу показували на сцені палацу Україна. Це був балет «Хлопчиш-Кібальчиш». Ці вистави дозволили одразу визначити напрямок театру, а також шлях його розвитку. Акцент було зроблено на вітчизняну класику та твори композиторів тогочасної сучасності. На відкритті театру була присутня і велика делегація із Москви, в якій приїхала і видатний керівник та режисер Московського дитячого театру. Після вистави вона висловила думку, що цей театр має велике майбутнє. Протягом 1985 року репертуар театру поповнили ще 5 вистав, серед яких була й вистава «Зайчик- Листоноша», яку до речі показують і до сьогодні.

Успіхи театру

У 1985 році до театру прийшов видатний український митець Микола Мерзлікін, який до кінця свого життя був незмінним головним режисером. Його дебютом стала постановка опери «Золоторогий Олень», а потім він поставив «Казку про царя Салтана». Ця вистава й досі є однією з найкращих вистав театру. За 2 сезони театр ставить 13 вистав, а у 1988 році в його репертуарі вже 10 опер і 10 балетів. Окрім театральної діяльності під керівництвом Івана Дорошенко в рамках театру проводились просвітницькі роботи з естетичного виховання дітей та молоді. Створювались тижні музики для дітей і юнацтва, та дні театру. В школах проводили глядацькі конференції. Також особливу увагу директор театру приділяв і дітям-сиротам та дітям-інвалідам. Для них були благодійні концерти та вистави в театрі. 

Створити колектив та об’єднати його в театрі, який не мав власного приміщення досить складно, але Івану це вдалося. Зі свого боку він приклав чимало зусиль, щоб театр врешті решт отримав своє приміщення з власною сценою. Так у 1998 році театр нарешті отримав приміщення у центрі Києва. До цього року  театр виступав на різних майданчиках міста. А у 1998 році офіційно в розпорядження театру було передано приміщення по вулиці Межигірська, 2. Це приміщення було збудовано у 30-х роках для будинку культури «Харчовик». В цьому ж році театр почав називатись Київським державним музичним театром для дітей та юнацтва, а у 2002 році отримав назву академічного.

Театр сьогодні

З кожним роком свого існування зростав не лише репертуар, а й міжнародний авторитет театру. Творчий колектив з величезним успіхом презентував українську хореографію та мистецтво в усьому світі. За часи свого існування колектив виступив більш ніж у 30 країнах Європи. Сьогодні в репертуарі театру понад 50 вистав. Всього за роки свого існування театр створив 138 постановок, серед яких твори 70 композиторів. А також 40 вистав які поставлені театром вперше. Тут різноманітні жанри. Це й опери, і мюзикли, і балети, і казки для глядачів різноманітного віку. Ці твори зробили значний внесок у скарбницю національного музичного та театрального мистецтва. В останні роки театр приділяє велику увагу родинним виставам, які цікаві не лише дітям і дорослим. А з 2010 року в рамках театру, для юних театралів створено родинний клуб «Мій театр», до якого залучені дітки від 5 до 12 років разом із батьками. Цей клуб має понад 50 постійних учасників. Зустрічі клубу проводяться 2 рази на місяць після перегляду вистав. Тут учасники дізнаються про створення вистав, декорацій та костюмів. Мають можливість зустрітися  з режисерами, артистами та декораторами, поспілкуватися та отримати відповіді на будь-які питання стосовно діяльності театру. Сьогодні в театрі працює понад 380 особі, серед яких 260 людей це творчі працівники.

Іван Дорошенко завдяки своїй любові до театру, великій праці й дивовижному таланту об’єднувати навколо себе людей, створив неймовірне місце, яке й досі приваблює дітей та дорослих. І дарує неймовірну казку.

Comments

.,.,.,.