Надія Куделя – український соловейко

Жінка з важкою долею, але неймовірним голосом, яка досягла успіху і зачарувала неабияку кількість шанувальників своїм співом. Жінка, яка мріяла співати та завдяки своєму завзяттю стала не просто співачкою, а народною артисткою України. Жінка з прекрасним ім’ям надія, яка випустила у великий світ величезну кількість талановитих студентів за часи свого викладання. Це все про ніжну, талановиту та яскраву Надію Куделю. Далі на kyiv-trend.

Біографія

Кажуть, що Надія народилася в Росії. Але багато випробувань дуже змінили долю дівчинки. Росла вона без батьків у дитячому притулку. Дівчинка з дитинства захоплювалась музикою і навіть згодом навчилась грати на роялі. Подорослішавши Надія обрала шлях пов’язаний з музикою, вона вступила до Київської філармонії де і стала знаменитою. В дівчинці розгледіла великий потенціал її викладачка, Марія Донець – Тессер. Вона розповідала, що розгледіла в дівчинці неймовірний шарм та голос, і ніколи б собі не пробачила, якби не почала розвивати її. У захваті від голосу молодої дівчини була і сама Франківська, яка на той час брала участь у відборі молодих талантів на Віденський Фестиваль. Вона писала у своїх листах до Марії, що Куделя – це диво. Завдяки своєму чудовому співу і правильній техніці дівчинка пройшла відбір на фестиваль у 1959 році. На той момент студентка третього курсу Київської філармонії не лише пройшла відбірковий тур, але й отримала золоту медаль і звання лауреату першої премії. За кількістю балів від журі, вона обійшла досить відомих на той час Зою Христич та Діану Петриненко. 

Кар’єра співачки

 

Після цієї перемоги до надії прийшов справжній успіх. Не дивлячись на те. Що в колах прихильників оперного співу про Куделю знали й навіть слідкували за її успіхами. Після перемоги у Відні Надію почали запрошувати усюди, на телебачення, на радіо і на концертах. Згодом, Надію відправили на стажування в Італію, в Римську музикальну академію Санта – Чичилія. 

Київський оперний театр на той час виділявся яскравим складом співаків, особливо в 60-х роках. Але особливе місце завжди займав склад колоратурного сопрано. Ціле сузір’я співачок з неймовірними голосами, серед яких були Чавдар, Руденко та інші. В цей склад зі своїм неймовірним і солов’їним голосом потрапила і Надія Куделя. Коли дівчата виходили на сцену, це захоплювало подих, таке враження, що голоси повністю заповнювали простір залу театру неймовірним співом. Саме тому їх прозвали «українськими соловейками». В цьому хорі Куделя не була лідером чи ведучою партією, але її чистий немов роса голос знайшов свого слухача, який постійно приходив на усі концерти дівчини.  Слухачі приходили послухати її виконання камерної класики та народних пісень на концертах. До того ж дуже цікаво було споглядати на її зростання співочої та сценічної творчості. Надія постійно розвивалась і постійно намагалась додати у свої виступи родзинку, яка завжди, якимось чарівним чином потрапляла в самісеньке серце слухача і глядача. Образи, які вона створювала запам’ятовувались глядачам. Але найбільше залишився в пам’яті концерт  з відомим баритоном Юрієм Гуляєвим. Не дивлячись на свій молодий вік, надія не поступалася у майстерності та тримала зал до останнього. 

Талановита співачка працювала над своїм репертуаром дуже і дуже ретельно. Але не дивлячись на це, її найбільшим коханням була оперна сцена. За 30 років вона заспівала майже 30 різноманітних партій з великою кількістю видатних партнерів по сцені. На той час роботи в театрі було дуже багато, а ще треба було виховувати доньку, адже допомогти їй було нікому. Її чоловік, також співак, дуже довго хворів, а згодом помер. Але Надія стійко витримала випробування долі й не здалася. 

«Весняний Київ»

Багато композиторів писали пісні, арії та романси для українських соловейок, але особливою стала пісня, яка була написана спеціально під голос Надії Куделі. Пісня мала назву «Весняний Київ», написана вона була відомим композитором Зубцовим на слова Сингаївського. Ця пісня настільки закохала в себе слухачів, що дуже довгий час вона звучала на усіх радіостанціях не лише Києва, а й України. Мелодія, слова та неймовірний голос Надії, створили шедевр тогочасної музики. 

Викладацька діяльність 

У 1989 році Надія вирішила, що хоче навчати талановитих київських студентів З цього часу вона стає викладачем постановки голосу на кафедрі теорії та методики постановки голосу в НПУ імені Михайла Драгоманова. Вона дуже активно суміщала викладацьку  діяльність та спів на оперній сцені в Києві. 

Особливістю її програми навчання були запозичені принципи  італійської школи співу. До того ж Надія викладала вокал  у студії національного хору імені Григорія Верьовки.

Вона випустила велику кількість талановитих учнів, які зараз займають почесні місця, співають не лише в Україні, а й в усьому світі та досягають величезних успіхів. Але найбільшою гордістю Надії були успіхи її донечки Олі. 

Як згадувала Ольга, мама постійно брала її до театру, це місце було для Олі другою домівкою для маленької дівчинки. Вона дуже любила приходити з мамою на репетиції та виступи. Оля навіть з дитинства іноді просила маму заспівати якусь арію замість колискових. Коли Олі виповнилося 16 років, вона остаточно вирішила, що хоче стати оперною співачкою. Як розповідає сама Ольга, на той час вона знала оперний спів лише з одного боку, але коли вступила до консерваторії, зрозуміла наскільки важкий та тернистий цей шлях. Вперше Оля вийшла на сцену в оперній студії в консерваторії, виконувала партію Адіни. Тоді Оля навчалася на 3-му курсі. Надія підтримувала донечку на кожному виступі та в навчанні. Давала рекомендації та поради, як зробити виступ кращим, а голос чистішим.  Вирішальним кроком у кар’єрі для Олі стала пропозиція заспівати виставу Національної опери України. Тоді вона сильно переживала, вийшла на сцену, побачила велику залу і спочатку розгубилася, але її партнер відомий співак Мокренко підтримав молоду дівчину. Після цього виступу Олю зарахували до стажистів, а через рік перевели в солісти.  За 20 років в театрі Оля заспівала 20 партій світового репертуару. 

Зараз Оля, як і мама продовжує викладати для київських студентів. Ділиться з ними досвідом, та намагається зробити шлях молодих зірочок не таким тернистим. Розповідає, що дуже часто чує від студентів про невпевненість, але заспокоює, що ті емоції та почуття, які проживаєш на сцені повністю нівелюють страх, а навпаки дають натхнення на нові звершення. 

Оля з теплотою згадує мамині настанови на рекомендації, адже нещодавно Надія Куделя покинула цей світ. Але для Олі, її справа надважлива. Тому вона намагається брати участь у багатьох концертах та виставах, створює цікаві навчальні плани та суміщає це все з вихованням донечки. 

Надія Куделя була прикладом працелюбності та наснаги для багатьох людей. Жінка з нелегкою долею, але солов’їним голосом стала прикладом для багатьох своїх студентів і звісно ж для своєї коханої донечки, яка продовжує її справу і завжди приходить на допомогу своїм студентам. Оперне мистецтво в Україні досить активно розвивається і виходить на новий рівень. Національна опера України стала провідним театром і тут один з найпотужніших колективів, якщо не у світі, то в Європі точно.

Comments

.,.,.,.