Наколінники: як вибрати та носити

Колінний суглоб за оцінками багатьох медиків є найуразливішим суглобом людського організму. Це пояснюється тим, що він бере участь практично у всіх рухах – ходьба, біг, стрибки, присідання, а також поряд з гомілковостопним суглобом і стопою приймає на себе тиск, захищаючи хребет. Якщо колінний суглоб не виконує свою функцію в повному обсязі, це може призвести до різних захворювань всього опорно-рухового апарату, які пов’язані з порушенням правильного положення хребців.

Щоб захистити колінний суглоб, зменшити на нього навантаження, а також прискорити реабілітацію після операцій та травм травматологи та ортопеди рекомендують використовувати наколінники. Вибір наколінника залежить від ступеня порушення та результатів, яких хочуть досягти у процесі використання фіксатора коліна.

ЩО ТАКЕ НАКОЛІННИК

Наколінник – це еластичний виріб у формі панчохи, який використовується для стабілізації, захисту та відновлення колінного суглоба. Жорсткість наколінника визначається наявністю та матеріалом елементів жорсткості – ребер, пластин, а також стяжок та застібок.

Залежно від жорсткості всі наколінники поділяються на такі види:

 • М’які наколінники, які подібні до еластичним бинтам і відрізняються від них тим, що їх не потрібно намотувати, тому що вони мають форму панчохи. Такі наколінники можна використовувати без рекомендації лікаря при перших відчуттях дискомфорту в колінному суглобі. М’які фіксатори рекомендується використовувати під час спортивних тренувань тим, хто раніше мав травми. Наколінник захищає суглоб, зменшує навантаження на нього, запобігаючи можливості повторення травми. Існують наколінники з додаванням собачої чи овечої вовни, які використовують у період ремісії артритів, артрозів та інших запальних процесів у суглобі;
 • Напівжорсткі наколінники, які мають ребра жорсткості для фіксації суглоба та часткового обмеження його рухливості. Такі фіксатори використовуються під час відновлення після незначних травм або після використання жорстких фіксаторів, коли необхідно розробляти суглоб, повертаючи рухливість;
 • Жорсткі фіксатори, що повністю обмежують рухливість суглоба. Кому потрібні такі наколінники, коли і скільки їх носити визначає лікар. Використовувати такий фіксатор за призначенням не можна, оскільки тривале невиправдане носіння жорсткого наколінника може призвести до атрофії власних м’язів і зв’язок. Тутор – різновид жорсткого фіксатора є конструкцією, що складається з 2-х половин, між якими розташовується нога. Фіксується тутор за допомогою спеціальних клямок. Такий наколінник використовується у складних випадках, коли хворого потрібно транспортувати до лікарні, для чого необхідно знерухомити суглоб.

ВИБІР НАКОЛІННИКА

На сайті інтернет-магазину Med-magazin.ua будь-який користувач зможе підібрати потрібну йому модель. Слід розуміти, що без призначення лікаря використовують лише м’які еластичні фіксатори, жорсткі та напівжорсткі наколінники має призначити травматолог. Щоб правильно самостійно підібрати наколінник, треба знати, на що звернути увагу при виборі:

 • Жорсткість. Самостійно можна купувати та використовувати лише м’які наколінники. При виборі слід звернути увагу до якість матеріалу. Якщо до його складу входить шерсть, то він не тільки стабілізуватиме суглоб, а й зігріватиме його. Якщо обігрів не потрібен, підійде фіксатор зі звичайної еластичної тканини. М’які наколінники зі вставкою з жорсткішого матеріалу використовуються при легкій нестабільності суглоба і незначних ушкодженнях меніска. Напівжорсткі та жорсткі фіксатори призначає лікар;

— Елементи жорсткості, що визначають рівень фіксації. Вони можуть бути виготовлені з пластику в напівжорстких наколінниках або металу в твердих. Існують наколінники з отвором в області філіжанки, обмеженим жорстким кільцем. Такі наколінники використовують у процесі реабілітації після травм хрестоподібних зв’язок, щоб обмежити передньо-задні рухи. Для закріплення наколінника використовують різні елементи – застібки-стяжки типу Velcro, шнурівка, засувки.

Існують наколінники для обмеження бічної рухливості, які оснащені жорсткими бічними вставками

 • Розмір. Як визначити розмір підкаже консультант магазину Вибираючи наколінник самостійно, треба зняти такі розміри:
 • Обхват коліна по центральній лінії у положенні стоячи;
 • Обхват коліна на відстані 30 см вище за лінію суглоба, коли коліно зігнуте під кутом 30°;
 • Обхват ноги на 30 див нижче лінії суглоба, коли нога зігнута під кутом 30°.

Різні виробники мають свої розмірні лінійки, де зазначено, який замір потрібно зробити. Отриманий результат порівнюють із розмірною таблицею на упаковці. Не можна використовувати розмірні таблиці одних виробників для вибору виробів інших, оскільки критерії можуть відрізнятися.

— Для правильного вибору спортивного наколінника треба знати, які фіксатори бувають для спорту. Найчастіше спортсмени використовують наколінники зі вставкою із щільного матеріалу в області чашечки, яка захищає суглоб під час зіткнень із суперниками чи падіннями. Окремою групою стоять наколінники-брейси для занять мотоспортом, які дозволяють зафіксувати коліно у заданому положенні.

ЯК ВИКОРИСТОВУВАТИ НАКОЛІННИК

Як правильно носити фіксатор, підкаже лікар або консультант медмагазину. Якщо немає особливих рекомендацій, то треба дотримуватись наступних правил:

 • Якщо наколінник не використовується в ході реабілітації, його зазвичай носять під час важких фізичних навантажень, занять спортом або підняття тяжкості. Також наколінник рекомендується носити під час звичайної ходьби тим, хто має проблеми із суглобом чи надлишкова маса;
 • При загостренні запальних процесів у суглобі рекомендується носити наколінник з додаванням вовни протягом дня;
 • Тривалість використання залежить від мети та існуючої проблеми. М’які наколінники для захисту носять лише під час спортивних тренувань та активного руху. При артритах та артрозах у легкій формі наколінник носять до 3-х годин на добу, при складних формах – до 12 годин на добу;
 • Жорсткі наколінники носять відповідно до рекомендацій лікаря;
 • Якщо особливих рекомендацій немає, то наколінник носять до 6 годин на день;
 • На ніч наколінник знімають.

ДЕ ПРИДБАТИ

На сайті інтернет-магазину представлені вироби від провідних світових виробників. Які найпопулярніші підкаже консультант магазину. Найкраще співвідношення «Ціна-якість» пропонують такі фірми:

 • Orliman (Іспанія);
 • DONJOI (США);
 • Dr.Life (Україна)
 • Реабілітімед (Україна);
 • Medi (Німеччина).

Ціна залежить від виду наколінника, його жорсткості, матеріалу та виробника.

Comments

.,.,.,.