Скоро весела Масляна: як її святкували раніше

Kyiv-trend.in.ua вже повідомляв про те, що в столиці весела Масляна на ВДНГ пройде 9-10 березня. Масляна завжди була улюбленим святом киян, навіть за радянських часів. І хоча тоді гуляння народні проходили тільки у вихідні дні, кияни згадували, як відзначали це свято їхні предки, і намагалися слідувати таким традиціям. Давайте згадаємо особливості кожного дня масляного або сирної тижня

Понеділок – зустріч. На самому початку сирного тижня зустрічали гостей, пригощали їх, головне частування – млинці з різними начинками. Обов’язково виготовляли солом’яне опудало, ставили в центрі села або міста і залишали до закінчення сирного тижня.

Вівторок – загравання. Хлопці та дівчата без пари влаштовували оглядини, збиралися разом і каталися з гірки на санях. За це їх пригощали млинцями.

Середа – ласунка. Третій день – «тещині млинці». Господині запрошують в гості зятів, пригощають млинцями і смакотою, приготованими за власними рецептами. Зять же похвалить тещу, щоб і далі жити з нею в мирі та злагоді.

Четвер – розгуляй. Сирний тиждень вже стає Масляною. Працювати не можна, краще від душі віддатися гулянням, пісням, танцям, іграм і розвагам.

П’ятниця – тещині вечірки. Зять кличе в гості свою тещу з тестем і пригощає їх своїми млинцями. У народі вірять, якщо дотримуватися цього ритуалу Масляної, то в тещі із зятем повністю налагодяться стосунки, навіть якщо вони сварилися.

Субота – посиденьки зовиці. Дружина кличе до себе сестру чоловіка, зовицю, і інших його родичів і пригощає смачними млинцями.

Прощена неділя. Завершальний день Масляної, назва якого говорить сама за себе. В цей день, напередодні Великого посту, важливо попросити вибачення у всіх, кого могли вільно чи мимоволі образити, а також самим пробачити оточуючих людей, які образили вас. Масляна завершується проводами зими і ритуальним спаленням опудала.

 

Comments

.,.,.,.