Епоха німого кіно: перший кінотеатр у Києві «Екран»

На території сучасного Києва перший кінотеатр з’явився більше 100 років тому! Його назвали «Екран». Таку назву цьому закладу дали не просто так. На початку 90-х років кияни вперше почали дивитися фільми перед великим екраном, після чого це стало традицією та частиною культурного життя у місті. Детальніше про історію появи та особливості роботи першого київського кінотеатру на kyiv-trend.

Де знаходиться і хто збудував перший кінотеатр у Києві?

Кінотеатр «Екран» є найстарішим спеціалізованим приміщенням у Києві, яке  призначене для перегляду фільмів. Його історія розпочалася весною 1911 року. Тоді сюди приїхав німецький підприємець Ілля Штейн. Спостерігаючи за європейськими тенденціями розвитку культури, він вирішив відкрити тут новий та перспективний бізнес. За його ініціативою на території Святошинського району розпочалося будівництво першого київського кінотеатру.

Місцеві жителі називали цей культурний заклад «Святим лісом», оскільки він знаходився у місцевості, яку вважали оздоровчою. Також відомо, що «Екран» був розташований поряд із зупинкою. Сюди регулярно їздив трамвай з центру Києва, тому про кінотеатр швидко почали дізнаватися люди, які тут проїжджали.

Оскільки в кінотеатрі не було системи електропостачання, він працював за допомогою динамо-машини із приводом від газового двигуна. Через сильний звук, який той видавав, місцеві мешканці почали протестувати проти кінотеатру. Після цього німецький підприємець переніс будинок у сусідню місцевість на території Києва. А після революції кінотеатр переїхав в стару будівлю на проспекті Перемоги.

Як працював перший київський кінотеатр у різні роки минулого століття?

«Екран» під час німецької окупації

Незважаючи на важкі часи, у Києві тривало культурне життя: за рішенням німецької влади працювали театри, музична школа та перший кінотеатр… Нацисти змушували людей працювати, а у вільний час дозволяли їм відвідувати культурні заклади. У період окупації кінотеатру дали іншу назву — «Експрес». 1943 року про покази кіно на великому екрані писали журналісти газети «Нове українське слово». У цьому кінотеатрі показували сюжети німецьких хронік з метою пропагування фашистського режиму.

Відновлення кінотеатру після війни

Після закінчення Першої світової війни та звільнення Києва від фашистів цей заклад знову перейменували на «Кінотеатр імені Першого Травня». Згідно з відомостями з архівних документів, вітчизняні фільми тут почали показувати лише з 1947 року. А через 2 роки після цього його діяльність почало регулювати київське управління кінофікації.

1987 року у будівлі було проведено ремонт, після чого кінотеатру повернули колишню назву — «Екран». Також там відкрили кафе та розмістили сучасні проектори. В результаті площа будівлі збільшилась до 450 кв. м.

Кінотеатр у період незалежності України

Показ фільмів у цій будівлі тривав до 2010 року. Тоді почалася її реконструкція, оскільки фундамент було пошкоджено, а впускати глядачів було небезпечно. Вона тривала три роки, проте так і не закінчилася. З того часу фільми у кінотеатрі не показують. У 2018 році там сталася пожежа, після чого міська влада знову вирішила провести реконструкцію.

З 2012 до 2018 року будівля була відкрита та використовувалася як платна вбиральня. Також там було кафе. Після пожежі депутати звернулися до мера Києва, щоб той виділив кошти на реконструкцію старого кінотеатру, але вона так і не почалася. Пізніше 2021 року жителі міста закликали Київраду зберегти кінотеатр та виступили з петицією, після чого він залишився на станції метро Житомирська. 

Comments

.,.,.,.