Україна без сміття – екологічний стартап

Відносно недавно питання сортування сміття дійшло нового рівня стурбованості не лише киян, а й всіх українців. Адже місць з переробки відходів в Україні не так вже й багато, а от сміттєзвалища дають величезний вплив не лише на екологію, а на здоров’я нації. Далі на kyiv-trend.

Україна без сміття – це великий екологічний стартап, який зародився в Києві, і за час свого існування зробив величезний вклад в екологію країни. Адже соціальні ініціативи, які проводить ця громадська організація дуже сильно впливає на обізнаність мешканців міст. 

До речі саме ця організація відкрила першу в Україні громадську станцію сортування сміття. 

Екологічна ситуація в країні

2 міліарди кубічних метрів сміття людство генерує щороку. Найстрашніше те, що більша частина сміття опиняється в лісах, водоймах, парках та інших зонах відпочинку. Забруднення довколишнього середовища на жаль є найбільшою проблемою людства сьогодні. В Україні ж щороку генерується до 15 мільйонів тон сміття, а сміттєзвалища займають майже 2 відсотки території країни. На жаль на це впливає і невелика обізнаність людей в цьому питанні, адже застарілий принцип «викидаю сміття у смітник, тим самим роблю добру справу» не дуже вже й об’єктивний. Враховуючи що саме сміття майже нікуди не дівається. А ще повністю відсутнє розуміння, що вторинне використання деяких матеріалів навпаки може приносити користь. Звичайна киянка Євгенія Аратовська, вперше замислилась про це у далекому 2015 році. Зібравши навколо себе коло однодумців, вони разом створили громадську організацію «Україна без сміття». Вони першими в Україні відкрили станцію сортування. 

Україна без сміття, або коротко УБС

Проект «Україна без сміття» від самого початку позиціонує себе як екологічний стартап. Якщо звичайний бізнес направлений на розвиток та отримання прибутку, то УБС в свою чергу направлені на розв’язання суспільної проблеми. Засновниця УБС розповідає, що питання забруднення середовища почало хвилювати її ще в студентські роки. На той час вона вже декілька років проживала в столиці України, а повертаючись на канікули до рідного Криму, вона почала помічати великі скупчення пластикового сміття. А з часом, коли в неї з’явилися діти вона зрозуміла, що має щось зробити, щоб забезпечити своїм дітям хороше екологічне майбутнє. Тому створити екопроект перші думки в неї з’явились ще у 2014 році.  Так проект розпочав свою діяльність у 2015 році, а напередодні нового року у проекту з’явилось ім’я «Україна без сміття», або коротко УБС. 

Першою послугою від УБС була ініціатива «Зелений офіс».  Організація встановлювала контейнери для сортування в офісах великих компаній, та вивозило вже відсортовані відходи,  а також проводили навчальні тренінги з цього питання своїм клієнтам. Згодом, проаналізувавши свою роботу, вони зрозуміли треба йти далі й розробити проект сортувальної станції, куди кожен зможе привозити вже відсортоване сміття. Тож перша соціальна станція сортування була відкрита в Києві, площею всього 80 квадратних метрів у підвальному приміщенні, по вулиці Максимовича. 

У смітті є цінний ресурс

Основна комунікація УБС з перших днів існування, це загроза захоронення відходів, а також популяризація користі сортування. Освітні програми які створюють УБС направлені на те, щоб донести до містян важливість сортування та переробки сміття, а також звернути увагу на величезну небезпеку при спалюванні або ж захороненні сміття просто неба. До того ж переробці підлягає величезна кількість матеріалів. Так можна перероблювати пластикові пляшки, які у другому житті стають спортивним одягом, або ж алюмінієві бляшанки, які в свою чергу стають корпусами для велосипедів. А скло і целюлозні гранули можна використовувати під час ремонту доріг. Тож команда УБС почала активно вивчати ринок сміття в Україні, щоб зрозуміти, куди рухатися далі. І не даремно, адже виявилось, що досить велика кількість існуючих підприємств в Україні можуть переробляти, папір, метал, скло та навіть пластик. Але проблема була в тому, що такі підприємства не отримують достатньої кількості відходів для переробки. Тому мають витрачати кошти на закупівлю сміття в інших країнах. Євгенія з командою зрозуміли, що підіймати це питання слід на державному рівні, тому УБС був дуже активним гравцем в Міністерстві захисту довкілля. Що цікаво, що до УБС, волонтери та небайдужі жителі країни боялися розпочинати цю справу, тому що вважали сміттєву сферу досить корумпованою. 

Сортувальна станція

Євгенія згадує, що коли вони лише відкрили першу сортувальну станцію, в день до них приходило 20 людей. На той час це здавалося  неймовірним результатом, адже ці 20 людей приходили самостійно, за власним бажанням. З кожним днем відвідувачів ставало все більше. Тому у 2018 році стала гостра потреба у більшому приміщенні. Тому УБС переїхали у більш просторий варіант по вулиці Саперно-Слобідській. Тепер сортувальна станція мала повноцінні 2 поверхи, що дозволяло і збільшити об’єм. На цю станцію лише на вихідних приходить понад 500 людей. Роботу станції забезпечують 30 людей. А фасад станції УБС прикрасили велетенським зображенням риби, яка наполовину складається зі сміття. Тим самим організатори хотіли нагадувати людям щодня, що сміття вбиває довкілля. 

Відвідувачі можуть почати сортування сміття ще на рампі, там стоять спеціальні контейнери куди можна покласти, скло, пластик, гаджети та навіть тетра-пак. Також тут приймають органічні відходи на компост. 

В середині приміщення простора зала з контейнерами для різних видів сміття. Також організатори наполегливо просять перед приїздом на станцію ознайомитись з правилами сортування. Адже брудні пакування та небезпечні відходи станція не приймає. До небезпечних відходів відносяться лампочки, батарейки та медичні відходи. На станції постійно працюють консультанти, які допомагають відвідувачам правильно розприділити сміття. Команда УБС постійно впроваджує нові ініціативи, так вони платні, але дуже доречні у сучасному світі. Наприклад, під час епідемії коронавірусу вони ввели послугу «УБС Кур’єр» для киян. Так пакети з чистим та сортованим сміттям забирали одразу під під’їздом сортувальників. 

Щомісяця УБС віддає на переробку українським підприємствам 25 -45 тонн сировини. З 2020 року на території сортувальною станції є майстерня, де команда експериментує з переробкою пластикових кришечок, а також пакування з полістиролу. 

Креативне сміття

Команда УБС активно співпрацює і з іншими стартапами міста, які пов’язані з екологією. Так нещодавно на світ з’явилися блокноти макулатурного картону, опалого листя і пластикових кришечок. Ідея з’явилась досить спонтанно. Одного разу до УБС прийшло замовлення на створення обкладинок для блокнотів з переробленого пластику. Робота була досить цікавою, але важкою. Команда методом спроб та помилок все ж таки створила такі обкладинки. Як згадують учасники, процес був дуже кропіткий. Пластикові кришечки власноруч нарізали на маленькі квадратики, щоб зробити блискітки для обкладинок. Спеціально підбирали прозорі кришечки від бутельованої води. Усі частини цього блокнота підлягають повторній переробці. Наприклад, перша обкладинка це макулатурний картон, а друга виготовлена з пластику. А Аркуші створені з переробленого опалого листя, яке збирали по всій Україні. Придбати такий екологічний блокнот можна в інтернеті. 

Ось така вона Україна без сміття, з сильними вольовими та цілеспрямованими людьми. Якщо одна молода жінка змогла зібрати навколо себе команду і відкрити сортувальну станцію, тоді важко навіть уявити скільки буде користі, якщо кожен киянин зі своїми друзями почнуть сортувати сміття і привозити його на станцію УБС.

Comments

.,.,.,.