Український фонд стартапів

Останнім часом Україна виходить на новий рівень у сфері корисних розробок та пошуку нових інструментів покращення життя суспільства. Молоді таланти знаходять цікаві варіанти розв’язання суспільних проблем, а також допомоги у будь-яких сферах життя. Особливо ця хвиля зачепила ІТ напрямок. Адже більшість розробок та додатків створюються саме в цьому напрямі. Тож як започаткувати свій стартап в Україні? Що для цього потрібно і як отримати такий важливий гранд? Далі в статті на kyiv-trend

Створення Українського фонду стартапів

Фонд стартапів було започатковано у 2018 році в Києві за постановою Кабінету Міністрів України. Офіційна назва – фонд розвитку інновацій. Концепція роботи фонду була презентована у 2019 році, саме з цього часу розпочалася робота цього фонду. А вже 2 грудня того ж року український фонд стартапів розпочав прийняття заявок на отримання фінансування. Сьогодні статутний капітал фонду складає майже 440 мільйонів гривень. Директором фонду було обрано Павла Карташова. 

Основною метою створення фонду було підвищити конкурентний рівень України за допомогою технологічних інновацій. До фонду можуть бути направлені заявки будь-яких стартапів окрім тих, які пов’язані зі зброєю, алкоголем і тютюновими виробами, а також ті  що пов’язані з азартними іграми. Щоб розвиток вітчизняних ІТ проектів був ефективнішим, у фонді передбачені гранти для стартапів. 25 та 50 тисяч доларів. Також у фонді передбачена грантова підтримка у розмірі 10 тисяч доларів. Що важливо, що кожен грант це допомога у розвитку, тому ці кошти поверненню не підлягають. 

Минулого року фондом було розроблено ще один гран, ваучер який покриває витрати на міжнародну поїздку, це відноситься до тих стартаперів, якій приймають участь у міжнародних заходах, що дуже добре впливає на імідж України. 

Ще один шлях розвитку через УФС це звісно співпраця з великими компаніями та бізнесами. Це пов’язано з тенденцією впровадження нових і корисних стартапів в бізнес-структуру компанії. Зі свого боку такі компанії-партнери надають фінансову або технічну підтримку у впровадженні та розвитку стартапів. Серед таких комерційних партнерів  відомі українські компанії такі як МХП, Рошен та інші. 

Зараз УФС має понад 50 партнерів, але активно продовжує роботу для збільшення цієї кількості. Лише за 2020 та 2021 роки Український фонд стартапів провів 24 пітчинги, у яких взяли участь понад 420 проектів, 110 з них отримали грантову підтримку фонду на загальну суму майже 6,5 мільйонів гривень. 

Стосовно подачі заявки, то тут все дуже просто. Спочатку стартап потрібно зареєструвати на сайті фонду. Там є спеціальна форма, яку слід заповнити та внести всю потрібну інформацію.  Після цього заявку перевіряють на відповідність формальним вимогам, таким як команда, ринок, продукт, технологія та стратегія. Якщо зауважень немає, тоді створюється спеціальна комісія з двох незалежних експертів у відповідній для стартапу сфері. Вони й будуть оцінювати стартап. Що важливо, команда експертів формується автоматично, без участі третіх осіб, тому тут дуже важко якось вплинути на результат. Якщо між експертами виникає розрив в балах оцінювання більше ніж 6, тоді долучається третій незалежний експерт.  Стартапи розглядаються у різноманітних індустріях, тут можна подати заявку стартапу як і блокчейн, так і до агрогосподарства.  Після вибору стартапів, кожен з них отримує відповідне фінансування. Один стартап може отримати не більше 75 тисяч доларів. Оцінювання стартапів проходить в 2 етапи, тому після успішного проходження першого етапу стартап отримує 25 тисяч доларів, якщо ж стартап проходить успішно другий етап, коли мова йде вже про масштабування продукту або технології, тоді стартап отримує ще 50 тисяч доларів. Таким чином і виходить 75 тисяч для розвитку та впровадження технології на український ринок. 

Особливості українських стартапів

Зараз вітчизняну ІТ індустрію цікавлять спеціалісти різних напрямків діяльності. Тому успішним стартапером може стати будь-хто, в кого є цікава ідея і бажання, від звичайного студента до науковця. Але УФС дуже часто робить акцент саме на студентів. Це пов’язано з тим, що фонд хоче розвивати напрямок ІТ та приваблювати саме студентів вишів до участі. Сучасна українська молодь може створювати інноваційні та корисні для суспільства речі. До того ж як вважає Павло  Карташов, важливо сучасній молоді прищепити розуміння якісної командності. До того ж УФС дає можливість отримати корисні бізнес навички, які можуть знадобитися талановитим студентам у майбутньому. УФС активно працює над розширенням знання самої структури, а також усіх можливостей для участі в отриманні гранту. 

Робота УФС під час війни 

За словами директора фонду роботу довелося дуже сильно перебудувати, адаптувати до нових реалій та постійних повітряних тривог. На жаль, заплановані проекти було поставлено на стоп. До того ж фонд провів опитування серед засновників українських стартапів, щоб зрозуміти активність бізнесів в ці часи. Результати були досить хорошими, 71% власників стартапів лишилися в Україні, та у великих містах, переважно Київ, Львів, Дніпро та інші. 24,3% продовжують повну роботу, 46,7 відсотка працюють віддалено. Не дивлячись на сьогоднішні реалії УФС вдалося представити українську ІТ екосистему в США, тому фонд активно працює для можливості виїзду українських спеціалістів на різноманітні заходи. Також УФС дуже часто проводить різноманітні навчальні програми та конференції в форматі онлайн. Сайт та служба підтримки також працюють на повну потужність. Тому усі бажаючі можуть отримати консультацію чи допомогу, а також подати заявку для участі зі своїм стартапом. Фонд продовжує фінансування тих стартапів, які не призупинили свою діяльність і продовжують розвиток та впровадження технологій та розробок. Команда ж фонду постійно на зв’язку і продовжують працювати дистанційно.

Розвиток військових технологій 

УФС також прийняв рішення про фінансування корисних стартапів які пов’язані із розвитком військових технологій. Ця ініціатива впроваджена разом із Міністерством цифрової трансформації.  Гранди у розмірі до 35 тисяч доларів будуть надаватись тим стартапам які якнайкраще будуть відповідати реаліям та потребам в країні. 

В цьому напрямі будуть розглядатися усі стартапи, які направлені на відновлення інфраструктури, освіту, охорону здоров’я, або ж на оборону та кібербезпеку. 

До того ж було створено спеціальну комісію експертів, з досвідом саме у цьому напрямку, для перегляду заявок. Завдяки цій спеціалізованій програмі, Україна зможе підсилити усі фронти та значно допомогти своїм військовим.  На сьогодні отримано велику кількість заявок, майже 30% від усього обсягу поданих заявок на цей рік, це стартапи направлені на військову тематику

На жаль усі інші активності на цей рік довелося відкласти. Але директор фонду запевняє, що навіть не дивлячись на те, що фонд зараз не виплачує грандів, до цього обов’язково повернуться і відновлять роботу і в цьому напрямі, адже переможці вже визначені і їх стартапи точно принесуть користь усім українцям, а й можливо вийдуть на новий рівень і за межами держави. 

Павло Карташов вважає українську молодь дуже талановитою, тому завжди акцентує увагу на тому, що не потрібно боятися своїх ідей, адже вона може принести користь мільйонам людей.

Comments

.,.,.,.